החברה העירונית ראשון לציון, תרבות, ספורט, נופש - עמוד הבית

החברה העירונית ראשל"צ לתרבות, ספורט ונופש בע"מ
חיפוש חוגים
דלג על חיפוש חוגים
הרשמה בקליק ראשון
לנוחיותך, ניתן לחפש את המסגרת המבוקשת על פי שם הצהרון / שם הגן / שם בית הספר / חוג
לוח אירועים
דלג על לוח אירועים
לוח אירועים
במבה קופת הגיבון


בחי כיף שבראשון לציון חיה לה על אי הקופים משפחת קופי הגיבון לבן היד.

 

הגיבון הוא קוף אדם! כמו קופי האדם האחרים: השמפנז הגורילה והאורגאוטאן גם הגיבון חסר זנב, מהלך בעיקר על שתיים וניחן באינטליגנציה מפותחת.  לגיבון זרועות ארוכות ויכולת אקרובאטיקה מדהימה. כמו לוליין בקרקס הוא יכול להלך על חבל דק ולתפוס תוך כדי קפיצות מעץ לעץ ציפור במעופה. הגיבונים חיים בטבע ביערות הגשם הסבוכים שבדרום מזרח אסיה ואינדונזיה. עקר התקשורת בניהם היא בקולות רמים שהם משמיעים ומרבית יומם הם מבלים על צמרות העצים.


 

בוקר אחד בשעה מוקדמת הטלפון צלצל ושומר הלילה הזעיק אותי כי תמי קופת בגיבון המליטה וכי היא אינה מטפלת בגורתה.


 

מייד הגעתי אל הגן, כל הדרך חשבתי על התקרית המסעירה. תמי אינה אמא טובה ואינה מטפלת בצאצאיה. לאחר הולדת באנג"י לפני כשנתיים החדרתי לה שבב מיוחד המיועד לקופים ואשר אמור למנוע כניסה בלתי רצויה להריון. לטבע מתברר דרכים משלו ולמרות אמצעי ההגנה שנקטנו, יש עכשיו עוללה קטנה שחייבים לטפל בה. גשם ירד וידעתי כי אם לא אפעל ומהר, תמות במבה הקטנה.


 

כשהגעתי אל הגן, אכן ראיתי את במבה הקטנה שרועה על רצפת האי. היא הייתה בחיים. הגיעו גם המטפלים ומייד אספנו את במבה וחשנו למרפאת הגן. שם, הכנסנו את במבה הקטנה לטיפול נמרץ בכלוב חמצן. המשימה הייתה לחממה ומייד! טמפרטורת הגוף שלה הייתה נמוכה והיא נשמה בכבדות. למזלנו ולמזלה של במבה היא התאוששה במהירות. במהלך היום עלה חום גופה והתייצב. לקראת הצהריים הצענו לה חלב והיא הסכימה לאכול. אז ידעתי- יש סיכוי להצילה.

במבה נשארה עד לשעות הערב בטיפול נמרץ ואז התנדבה המטפלת מרינה המנוסה כבר בגידול קופים לשמש לבמבה כאם אומנת. זוהי החלטה קשה ובעלת אחריות רבה. במבה העוללה מצריכה טיפול אינטנסיבי וצמוד בדיוק כמו תינוק אדם בן יומו. פיפי, קקי, ארוחות כל שעתיים משחה לטוסיק בכי וחיתולים. מרינה...הסכימה. ידעתי שבמבה בידיים בטוחות עכשיו ומזלה אכן מאיר.

במבה עברה את השבוע הראשון הקריטי והסתגלה היטב לאכילת אבקת חלב צמחית. היא גדלה ומתפתחת היטב ומעלה משקל כראוי.

 

במבה גדלה והתפתחה ונצא לה מקום בפארק קופים אשר בדרום אפריקה, שם אמורה לפגוש זכר חדש. קוף הגיבון מצוי בסכנת הכחדה חמורה ונשארו מספרים מאוד נמוכים שלו בטבע. הסחר בו אסור והעברתו בין מדינות מחייבת היתרים של הרשויות לאכיפת חוק הגנת חיות הבר. לאחר שכל האישורים הוצאו והוזמנה לבמבה טיסה היא יצאה לדרכה, בתמונות ניתן לראות שבמבה הגיעה לייעדה בשלום והתאקלמה במהירות. היא מקבלת הרבה אהבה וחום מהמטפלים שם ולכשתפגוש את הזכר המיועד נוכל כולנו לנשום לרווחה ולחייך- הצלחנו לא רק להצילה ממוות בטוח אלא עשינו מלאכתנו נאמנה ועזרנו להציל מין נכחד זה של קוף אדם נדיר!

 

לפני כשתיים שלחנו את אחותה של במבה , באנג'י לגן החיות פפאנק אשר בקנדה. לשם הובא זכר צעיר מסינגפור והם פתחו תצוגה חדשה לאחר שהזיווג הצליח בתקווה כי המשפחה תגדל וכי לפחות בגני החיות יגדל ויתייצב מספרם של קופים אלו.


     

 


 


הצטרפו אלינו ברשתות החברתיות
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד